שמואל קליין ושות'

מגדל לוינשטיין, קומה 13.
דרך מנחם בגין 23, ת"א.

טל: 03-5604422
פקס: 03-5604442

דוא"ל:טופס פנייה

שמואל קליין ושות' > שאלות ותשובות

רשויות המס - מעצרים, שחרור בערובה ופרסום


האם חוקרי מע"מ ומס הכנסה יכולים לעצור אותי?

לחוקרי מס ערך מוסף (מע"מ) ומס הכנסה ואף לחוקרי המכס יש סמכות מעצר כמו לכל קצין משטרה. במידה ומתקיימים התנאים והעילות הקבועים בחוק המעצרים יש להם אפשרות לעצור אותך, כיום רשאים החוקרים לעצור אותך לתקופה קצרה של 24 שעות ללא צורך בפניה לבית משפט. מעבר לתקופה זו צריך להביאך לפני שופט שצריך לדון בבקשה ולהשתכנע כי יש צורך במעצרך.

מה צריך להראות לשופט בכדי לשכנע אותו לעצור אותי?

הנושא מורכב ביותר בשום פנים ואופן לא מומלץ להתמודד עם הליך כזה ללא נוכחות עורך דין. אם נקלעת למצב כזה ללא עורך דין עליך להקפיד לקבל מהחוקרת את הבקשה שהם מגישים לשופט על כל נספחיה ולומר לשופט שאתה רוצה להיות מיוצג על ידי עורך דין.

איזה ערבויות יכולים לבקש עבורי במסגרת הליך של שחרור בערובה ממעצר?

פרט לצו עיכוב יציאה מן הארץ נפוצים שלושה סוגי ערבויות: ערבות בנקאים, הפקדת כסף במזומן בקופת בית המשפט, ערבות צד ג' וערבות עצמית.
סוגי הערבויות וסכום הערבויות תלויים בנסיבות העניין, בטיב החקירה, במהותה, ברמת הסיכון להימלטות מהדין והסיכויים ל שיבוש החקירה הקשורים אלייך ובגורמים רבים נוספים.

האם גובה הערבות קשור לסכומי ההעלמה שמייחסים לי במס ערך מוסף ובמס הכנסה?

סכום הערבות אינו קשור באופן ישיר לסכומי העבירה אותם מייחסים לך רשויות המס, סכום הערבות צריך להבטיח את מטרתה של הערבות ואינו צריך לעמוד ביחס ישיר לסכומי ההעלמה או לטובת ההנאה שהפיק החשוד.

מטרת הערבות וצו העיכוב מן הארץ הם בין היתר בכדי להבטיח את התייצבותך להמשך הליכי החקירה אצל רשויות המס ואף להליכי המשפט אם יתקיימו בעתיד.

התנאים אותם באה הערבות להבטיח נקבעים על ידי השופט במסגרת החלטת השחרור בערבות והם אף רשומים בטופס הערבות עליו אתה והערבים תתבקשו לחתום.

האם חוקרי המס יכולים להדליף את דבר חקירתי לתקשורת?

קיימת בחוק חובת סודיות על כל הדברים שנמסרים במהלך חקירה וגם על עצם קיומה של החקירה, מי שמפר חובת סודיות זו עובר לכאורה עבירה פלילית שעונש מאסר בצידה. לכן אסור על פי החוק לחוקרים להדליף.

המצב שונה אם וכאשר הליך החקירה הופך פומבי כשהוא מגיע לבית המשפט בין היתר במסגרת של בקשה למעצר או לשחרור בערבות ואז התקשורת שנחשפת לדברים רשאית לפרסם את הדברים.

מה הסיכוי שהתקשורת תגלה במקרה את דבר חקירתי?

כיום התקשורת לא מגלה במקרה. המדיניות של רשות המיסים היא להלחם בעבריינות מס באמצעות הרתעה ופרסום בתקשורת של החקירות המתנהלות כחלק מהרתעה זו. לרשות המיסים מערכת משומנת ויעילה של דוברות אשר דואגת הן לפרסום הדברים באתר של רשות המיסים באינטרנט כולל גם הודעות על חקירות שהגיעו לבית משפט, והן בהפניה ישירה של החומר הרלוונטי לכלי התקשורת.

האם אני יכול למנוע את פרסום דבר חקירתי?

בדרך כלל אינך יכול למנוע את פרסום עצם החקירה בעניינך. בנסיבות מסוימות אתה יכול למנוע את פרסום שמך, שם העסק שלך ופרטים מזהים אחרים. הסמכות לאיסור הפרסום נתונה לבית המשפט ועליך לבקש זאת בעת הדיון במעצרך או השחרור בערבות. הנושא מורכב מבחינה משפטית ומתפתח בפסיקת בתי המשפט ובחקיקה כל הזמן ולכן מומלץ שעורך דין יטפל בכך. בעקרון הנטל עליך להראות שהנזק שיגרם לך מהפרסום הוא נזק חמור שעולה בהרבה על זכות הציבור לדעת ועיקרון הפומביות.

האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!