שמואל קליין ושות'

מגדל לוינשטיין, קומה 13.
דרך מנחם בגין 23, ת"א.

טל: 03-5604422
פקס: 03-5604442

דוא"ל:טופס פנייה

שמואל קליין ושות' > שאלות ותשובות

מכס


המכס מסרב לשחרר לי מכולה שייבאתי והודיע לעמיל המכס שלי כי הסחורה תפוסה, מה עלי לעשות?

עליך או על עמיל המכס לדרוש מהמכס לקבל לידכם את הודעת התפיסה המפרטת את סעיף החוק על פיו נעשתה התפיסה ואת העילה והסיבה לתפיסה, כמו כן יש להקפיד על תאור מדויק ככל האפשר של הדברים התפוסים.

עליך לפנות בדחיפות לעו"ד עם טופס התפיסה על מנת שזה יפעל מיידית ויגיש בקשה להשבת תפוס.

קיימת חשיבות לקביעה מכוח איזה סעיף ואיזה חוק נתפסה הסחורה שכן כל חוק קובע פרוצדורה לתפיסת הטובין ולהחזרת הטובין ועילות שונות.

מהו עמיל מכס וכיצד הוא יכול לעזור לי בתהליך ייבוא סחורות לארץ?

עמיל מכס הנקרא גם סוכן מכס הינו איש מקצוע המוכר על ידי רשויות המכס כמומחה הראשי לייצג את היבואן מול רשויות המכס בכל תהליך הייבוא או תהליכים אחרים הקשורים לסחר בינלאומי.

עמיל המכס עובר הכשרה מיוחדת הכוללת בחינות קשות שבסופן עמיל המכס מקבל רישיון של "סוכן מכס" מטעם אגף המכס והמע"מ. עמיל מכס הינו מקצוע בו נדרשת אמינות גבוהה לצד מקצועיות.

עמיל המכס משמש שלוח ונאמן שלך מול רשויות המכס וכיום כמעט ולא ניתן לייבא ייבוא מסחרי שלא באמצעות עמיל מכס שכן מערכת המחשב של המכס בנויה לעבוד ישירות מול עמיל המכס. לעמיל המכס הידע המקצועי כיצד לסווג את הסחורה שברצונך לייבא, לבחון את תשלום המיסים החל עליה וכן את כל הדרישות החוקיות האחרות הקשורות בייבוא כגון: רישיון ייבוא, מכון תקנים, אישורים של משרדי הממשלה השונים וכיוצא בזה.כמו כן עמיל המכס יכול לייצגך בכל בירור, סכסוך או מחלוקת מול המכס.

עמילי מכס בדרך כלל מחוברים וקשורים עם חברות העוסקות במסחר בינלאומי ושילוח טובין כך שניתן להיעזר בעמיל המכס בכל הקשור להובלת טובין (יבשתית וימית) ביטוחים, אחסנות ושיטעון הטובין ממדינה למדינה.

איזה הליכים עלול המכס לנקוט נגדי במידה ויתגלה כי במכולה שייבאתי תמצא סחורה השונה מזו שהצהרתי עליה במסמכים שהוגשו למכס?

התשובה לשאלה זו תלויה בנסיבותיו של המקרה הספציפי. האם הסתבר שמדובר בטעות שנעשתה בתום לב או במעשה שנעשה על ידך מתוך כוונה. בעקרון רשאי המכס לפעול במספר מישורים נפרדים ואף בכולם יחד: מכס יכול להגיש כנגדך כתב אישום פלילי בשורה של עבירות פליליות הן על פי פקודת המכס והן על פי חוק העונשין. בין היתר המכס רשאי לחייבך ולדרוש ממך את מיסי הייבוא החלים על הסחורה שייבאת ואף לתפוס את הסחורה ולהחרימה.

כיצד קובע המכס את ערך הרכב שיובא על ידי בייבוא אישי מחו"ל לצורך קביעת המיסים החלים עליו?

קיים מדריך ונוהל מפורט בנושא ייבוא רכב ביבוא אישי, המבוסס על פקודת המכס ותקנות המכס (חישוב ערכם של טובין שיובאו לשימוש עצמי) התשס"ז – 2006 בו נקבע בין היתר איזה רכבים מותר לייבא לישראל, מאילו מדינות, מהן המגבלות השונות וכיצד מעריכים את שוויו של הרכב לצורך הטלת המיסים, מי זכאי להנחות, באילו מקרים רשאי המכס לקבוע מחיר גבוהה יותר ומהי הפרוצדורה לבירור מחלוקת שמתעוררת בנושא זה מול המכס.

כעקרון המחיר אמור להיות מבוסס על הוכחת הערך המוצהר בנוגע לרכב כאמיתי וסביר ובכך שערך מוצר זה לא נפסל על ידי מעריך המכס.

המכס תפס והחרים לי סחורה שייבאתי לארץ – כיצד עלי לפעול ולטפל בנושא?

עלייך לדרוש לקבל טופס תפיסה המפרט את הסחורה שנתפסה ואת עילת התפיסה והוראת החיקוק על פיה נתפסה הסחורה. בדרך כלל שמדובר בסחורה החייבת במכס התפיסה תהיה מכוח סעיף 188 לפקודת המכס. במקרה כזה עלייך להגיש לגובה המכס בכתב בקשה מנומקת להחזרת הסחורה. הבקשה צריכה להיות מוגשת תוך 30 יום ואם לא תעשה כן תחשב הסחורה כמוחרמת סופית.

תוך שלושה חודשיים מיום קבלת בקשתך לקבלת הסחורה, חייב המכס לנקוט באחת מבין שתי דרכי פעולה: לפנות הוא בעצמו לבית המשפט בתביעה להחרמת הסחורה או להודיע לך כי הוא דוחה את בקשתך להשבת הסחורה ומזמין אותך להגיש כנגדו תובענה לבית המשפט שיורה על החזרת התפוס לידך. אפשרות אחרונה זו היא בדרך כלל האפשרות בה בוחר המכס לנקוט.

אם לא נקט המכס בתוך שלושה חודשיים באחת מפעולת הנ"ל על המכס להחזיר לך את הסחורה התפוסה. אם המכס כן נקט בפעולה והזמין אותך להגיש כנגדו תובענה להחזרת התפוס עלייך לעשות זאת תוך חודשיים מיום מתן ההודעה ואם לא תעשה כן יראו את הסחורה כמוחרמת באופן סופי.

האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!